Únor 2010

.:Poznávačka .03:.

28. února 2010 v 11:30 | ☼FidorQa☼
První tři co napíšou, co je to za plemeno, dostávají diplom! (zbytek nějakou malou cenu)

.:Chceš spřátelit?:.

28. února 2010 v 7:30 | ☼FidorQa☼ |  SBínka
  • Přezdívka
  • Web
  • Líbí se ti tu?
  • Máš přečtený pravidla?

.:Foto měsíce března:.

28. února 2010 v 7:00 | ☼FidorQa☼ |  Fotky měsíce...
Mno tak tu jsem tentokrát vybrala sama... :-D Neni sice koňská, ale mě se hrozně líbí :)


.:Fotka měsíce dubna:.

27. února 2010 v 11:49 | ☼FidorQa☼ |  Fotky měsíce...
Zas jsou to 3 fotky... Na téma hříbě

Klik na Cč.

.:Shirský kůň:.

27. února 2010 v 11:24 | ☼FidorQa☼
Historie: Shirský kůň byl vyšlechtěn křížením clydesdalských hřebců a těžkých klisen různých anglických rázů, v jejichž žilách kolovala krev starých válečných koní, tzv. war horses. Tyto klisny stejně jako clydesdalští koně vděčí za svůj vznik středověkému válečnému anglickému koni, který se nazýval "velký kůň". Ve skutečnosti byl pouze asi 157 cm vysoký a jen málo se podobal dnešnímu shirovi. Velcí těžcí koně se v Británii objevili až koncem 16. století, kdy "velký kůň" již nemohl nosit rytíře v plné zbroji a začal se používat k tahání těžkých vozů a kočárů na venkově.
Největší vliv na na vývoj mohutného moderního shira měl těžký vlámský kůň. V průběhu 16. století a na počátku 17. století byli angličtí koně kříženi s koňmi holandských podnikatelů, kteří v Anglii odvodňovali rašeliniště. Mechaniku "černého koně", jak ho pojmenoval Oliver Cromwell, pak zlepšil fríský kůň.
Již v době římské invaze na území Británie se Caesar ve svých Zápiscích o válce galské podivoval mohutnosti a ráznému kroku britských koní, kteří byli zapřaháni do válečných vozů. Jeho obdiv byl tak velký, že si nechal řadu těchto koní poslat do Říma.
Koncem středověku byli shirští a clydesdalští koně nejtěžšími válečnými koňmi vůbec. Rytíři při cestách vodili tyto koně po své pravé ruce a nasedali na ně těsně před bitvou. Svých koní si vysoce vážili. Kůň totiž musel unést těžké brnění kterým byl chráněn on sám i jeho jezdec a musel být hbitý a výborně vycvičený. Dějiny Anglie ve středověku se psaly ze sedel shirských koní.
Když se však začátkem novověku začalo válčit jiným způsobem, začali tito váleční koně ztrácet na ceně. Stali se z nich tahouni těžkých kar a vozů v přístavech. Tahali i lodě proti proudu řek, byli využíváni v zemědělství a nejvíc byli a jsou spojováni s těžkými pivovarskými vozy. Byli proto nazýváni "dray horses" (pivovarští koně), nebo "cart horses" (vozoví koně).
Zakládajícím hřebcem shirského plemene byl Packington Blind Horse, který působil v letech 1755 - 1770 v chovu Ashby-de-la Zouche. Byl to vraník a v 1. plemenné knize shirů je zanesen velký počet koní, kteří jsou považováni za jeho potomky. Teprve v roce 1884 byl zvolen oficiální společenský název pro shirského koně a současně byla vytvořena společnost Shire Horse Society, která nahradila původní Cart Horse Society (vznik 1876). Mezi lety 1901 a 1914 bylo každoročně zapsáno více než 5000 zvířat a chovatelé je hromadně vyváželi na trhy ve Spojených státech. Po druhé světové válce, kdy se shirové neuplatňovali ani v průmyslu, ani v zemědělství, jejich počet silně poklesl, stále však existují nadšení lidé, kteří toto krásné plemeno nenechají vyhynout.

Charakter: Tak jak se na všechny tažné, chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.

Využití: Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich-dnes už nevelikou- úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.


.:Americký jezdecký kůň 1.3:.

27. února 2010 v 11:14 | ☼FidorQa☼
Kdo/Co: Americký jezdecký kůň
Kde: Ve výběhu
Počet: 5
Můj zdroj:
Tvůj zdroj:


.:Důležité - Čtěte!:.

27. února 2010 v 10:35 | ☼FidorQa☼ |  Moje kecy
Ahojky, musim vám oznámit že přednastavim pár článků ale SB obíhat nebudu! Protože vůbec nemám náladu... Když jsem byla na koních, tak jsem měla Berušku - novej pony, kterej hrozně řádí, když ucejtí udidlo v hubě. No tak jsem s ní jezdila na dlouhý otěži (i skoky), ale ona se pak lekla a začla lítat jak blbá (možná si řikáte že jako hned slítnu, ale na tý by se neudržel nikdo - jako ona tam tryskala a vyhazovala...) mno a já spadla. To jsem akorát měla plnou hubu hlíny a tak jsem na ní vylezla znova. Zas byla vpohodě, ale pak se opět lekla a já spadla znova (na tý se nešlo udržet). Jestli si myslíte že vy byste se udrželi, tak se mýlíte..... No a já spadla na záda a bolelo to tak, že už jsem musela domů. Ráno to bylo docela vpohodě a akorát jsem nešla na tělák. Mno tak přijdu do školy, vyjdu půl patra a najednou mě začala tak bolet noha, že jsem zavolala mámě, která mě vzala na rentgen. No tak prej mám asi naštíplou kostrč a že se s tim nic nedělá, ale že to hrozně bolí. Tak proležim celý jarňáky doma, nemůžu na koně ani na hory...
Tak mě pls omluvte (hlavně SB)
Páá

P.S: Fakt si to přečtěte celý...

.:Píšu...:.

21. února 2010 v 19:00 | ☼FidorQa☼ |  Moje kecy
TENTO ČLÁNEK JE PŘEDNASTAVENÝ protože nestíhámAhoj, zítra se tu neobjevim, protože budu u mojí nej kamí (huráá :)). A v úterý podle toho, jak to stihnu.
takže mě omluvte z obíhání... Prostě nějak nemám čas. Jo a připomínám..... → Sledujte v menu AKTUALITY... Někdy se to vyplatí. Momentálně je zápis SB!!!!! A přihláška do VFS! Tak se pls přihlašte... :). No nic já musim jít. Tak se mějte
Páá

.: Desing blogu - Black horse:.

19. února 2010 v 15:41 | ☼FidorQa☼ |  Desingy blogu
Název: Black horse
Výroba: By ☼FidorQa☼
Doba výroby: Ani se neptejte :D
Spokojenost: 99/100
Zdroj obrázku: Jáá

Bonusy: Ikony do menu (viz. menu :D)
Oddělovač (viz. menu)
Avatar


.:Přihláška do Velké FotoSoutěže!:.

19. února 2010 v 12:22 | ☼FidorQa☼
Rozhodla jsem se udělat nějakou soutěž... VFS (Velká FotoSoutěž)
Pravidla jsou jednoduchý... Prostě v každym kole budete mít za úkol něco vyfotit (zvíře). Já pak fotky ohodnotim a k článku bude vždycky anketa. V soutěži nebude nikdo vypadávat, ale na konci každýho kola se sečtou body ode mě a z ankety. No a kdo bude mít na konci soutěže nejvíc bodů, tak vyhrál.

Pokud ses chcete přihlásit tak do komentů napište:

Přezdívku:
Web:
Čim fotíš:

Zápis SB!!!!

19. února 2010 v 12:01 | ☼FidorQa☼ |  SBínka
Je tu důležitej zápis SB....! Kdo se nezapíše toho mažu!
Takže do komentů napište Přezdívku a Web


.:Fríský kůň 1.2:.

19. února 2010 v 11:37 | ☼FidorQa☼ |  Photoshoots
Kdo/Co: Hříbě frísáka
Kde: Ve výběhu
Počet: 6
Zdroj: (Sama jsem je fotila)


.:Už mě to štve...:.

18. února 2010 v 11:01 | ☼FidorQa☼ |  Moje kecy
Achjo, jsem nemocná a už 2 tejdny jsem nebyla na koních... :(
Už mě to štve... Ae jen co se uzdravim pojedu ;). Tolik se mi stejská po Grošíkovi a po Ladynce.... Jinak → pokoušim se o novej desing (Už mám jasno že dessy v PF dělat nebudu...!!! :D...)

No tak se mějte...
☼FidorQa☼

Gróša můj.. chjo............

.:Maďarský polokrevník 1.1:.

16. února 2010 v 7:00 | ☼FidorQa☼ |  Photoshoots
Kdo/Co: Maďarský polokrevník
Kde: Ve výběhu
Počet: 8
Můj zdroj:
Tvůj zdroj:


.:Shetlandský pony:.

15. února 2010 v 7:00 | ☼FidorQa☼
Historie: Shetlandského ponyho považujeme za potomka tundrového typu severských koní, kteří počátkem holocénu obývali nezaledněné oblasti severní Evropy. Z těchto koní patrně vznikl dnes už vyhynulý černý lofotský pony, který kdysi obýval pobřeží Norska. Ten se snad už před třemi tisíciletími dostal s norskými osadníky na Shetlandy a tam se v drsných podmínkách přeměnil v nejmenšího a nejotužilejšího koníka na světě - jeho kosterní pozůstatky jsou známé z 6. století p.n.l. Odtud se později rozšířil do celého světa.
Ve 2. a 3. století naší éry se projevily některé orientální vlivy, a to ponyů keltského obyvatelstva. Vikingové později dovezli své vlastní ponye. Basreliéfy na runových kamenech v Bressay a Burra, datované do konce 9. století, zobrazují muže jedoucí na lehkých, čilých koníčcích, kteří ve srovnání s lidskou postavou nemohli být větší než 102 cm.

Charakter: Shetlandský pony je inteligentní, avšak tvrdohlavý pony. Reaguje na správné vedení, proto se nehodí pro nezkušeného jezdce. Dosahuje výšky v kohoutku od 102 cm do 107 cm, do chovu jsou zařazováni jen poníci do 100 cm. Shetlandští poníci jsou viděni ve všech barvách až na strakáče. Mají malou hlavu s širokým čelem, malýma ušima a poměrně širokou hubou. Silné a hluboké tělo má krátký hřbet a záď je široká. Na svou postavu je velmi silný - je to jedno z nejsilnějších a nejodolnějších plemen vůbec i přes jeho malý vzrůst. Má jisté rovné kroky s vysokou akcí, a to i v hrubém skalnatému terénu.Kopyta jsou malá a pevná. V zimě shetlandům naroste dvojnásobně hustá srst, která je chrání proti mrazivému podnebí Shetlandských ostrovů. Srst má ochranou vrstvu, která brání kůži před namočením - odolává jak dešti, tak i sněhu. Hříva s ocasem je velmi hustá. Tento pony sežere cokoliv, na co přijde; většinou potřebuje rázné zacházení, jinak by se mohlo stát, že bude neovladatelný.

To je Ladynka... :) Ale ona neni čistokrevná, protože měší víc než 120cm v kohoutku.....

.:Po delší době...:.

14. února 2010 v 17:22 | ☼FidorQa☼ |  Moje kecy
Ahoj, tak po dlouhý době zas píšu... Ale je to asi vyjímka, protože jsem nemocná a tak nejsem na počítači... Pozastavení už neplatí (přednastavila jsem pár článků). Na obíhání SB si snad čas najdu, tak je to vyřešený :D...

Gróša můj malej ;)

.:Ahoj...............................:.

5. února 2010 v 12:01 | ☼FidorQa☼ |  Moje kecy
Ahojky, omlouvám se že tu teď moc nejsem, ale nestíhááám.......... :(
Asi musim POZASTAVIT!!! SB omluvte mě ze zápisů a tak...

Díky ☼FidorQa☼